Středoškoláci vyvinuli zařízení, které pomůže s antibiotickou rezistencí
Věk je jen číslo! Když máte pro něco opravdový zápal, tak můžete uspět na poli vědy i pokud jste na střední škole. Příkladem jsou Anna Podmanická a Tomáš Čermák, kteří 22. dubna 2025 vyhráli celosvětové vědecké ocenění The Earth Prize (Cena Země).
Už na střední mezi špičkové vědce
Anna je 19 letou studentkou bratislavského gymnázia, která se rozhodla oslovit laboratoře Masarykovy univerzity v Brně s žádostí o možnost vypracovávat u nich svou středoškolskou odbornou činnost (SOČ) na téma kvantových výpočtů. Její velkou vášní na škole byla fyzika jejíž poznatky využila pro teoretický základ pro odstraňování polutantů z vody pomocí fotokatalýzy.
Anna Podmanická a její odborný konzultant a poradce František Zažímal (Zdroj: MUNI)
Své síly dala dohromady se studentem královéhradeckého gymnázia Tomášem Čermákem, který se ve svých 18 letech stal nejmladším zaměstnancem Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd. Ten využil Anin výzkum k sestavení zařízení, které dokáže z odpadní vody odstranit až 98 % všech bakterií.
Tomáš Čermák, vědec z Ústavu fyziky plazmatu. (Zdroj Akademie věd ČR)
Geniální nápad
Zařízení PURA je v podstatě reaktorem, do kterého když pustíte vysoké napětí, tak se v něm vytvoří studené plazma (ionizovaný vzduch plný nabitých částic). Toto plazma pak likviduje bakterie či jiné polutanty ve vodě - jednoduše se v něm rozpadají.
Metody samotné nejsou žádnou novinkou, ale revoluční je nápad jejich propojení pro vytvoření účinného a levného zařízení, které je možné využít pro odbourávání bakterií, antibiotik či jiných polutantů z vody. Pro sestavení reaktoru využil Tomáš 3D tisk a další levný materiál jako třeba lékařské jehly.
Řešení globálního problému
Objev je významný nyní o to víc, protože s každým dnem čelíme zvyšující se antibiotikové rezistenci. Pokud by se zařízení nainstalovalo zejména do oblastí, kde se pracuje s antibiotiky, pak by mohlo tento problém na nějakou dobu oddálit. Aktuální odhady říkají, že z důvodu antibiotikové rezistence do roku 2050 zemře cca 10 milionů lidí ročně. Zařízení tak má potenciál nepřímo zachraňovat životy.
Jejich projekt zvítězil v konkurenci téměř 15 000 studentů z celého světa a získali tak v přepočtu 275 000 Kč na další rozvoj projektu. Toto zviditelnění jim také umožní najít nové investory a projekt rozjet ve větším měřítku, což zase urychlí jeho nasazení do běžného provozu.
Naděje pro mladou generaci
Úspěchy českých středoškoláků v uplynulém roce ukazují, že věk je skutečně jen číslo. Pokud chceme být v něčem opravdu dobří, stačí si jít za svým cílem. PRáce to není jednoduchá, vyžaduje to mnoho času nad rámec běžné výuky a osobní proaktivitu a zapojení. Prosím sdílejme tedy tyto příběhy mezi mladé lidi, ať můžeme světu ukázat, že zviditelnit se a uspět lze i jinak než tanečky na TikToku! Věřím, že o těchto mladých vědcích a jejich objevech ještě v budoucnu uslyšíme.
Zdroje a články pro hlubší bádání
The Earth Prize - Global winners
‚Průkopnická kombinace.‘ 18letý Čech a 19letá Slovenka získali cenu za čističku vody
Gymnazistka se v laboratořích MUNI zabývá čištěním odpadních vod
Posted in Věda a výzkum on Apr 25, 2025.
Published by: Pavel Daněk